2015/02/23

Experience

Wsiadłam do pociągu. Maszyna powoli ruszyła ze stacji. Światła wielkich miast, przemykające samochody, ustąpiły miejsca widokom pól, łąk i lasów. Padający śnieg, nadawał im, impresjonistycznego wyrazu. Przemykające krajobrazy, mieszały się z coraz szybciej napływającymi myślami. Powracały niechciane wspomnienia, dawno zakopane w najgłębszych zakamarkach podświadomości. Bagatelizowane uczucia i porzucone marzenia, powracały nie pytając się zgodę. Jakbym schodziła archetypicznymi schodami Junga, na spotkanie prawdziwej siebie. Z każdą chwilą uczucia wzbierały, nakładały się i multiplikowały. Docierając ze wzmożoną siłą, nie dawały mi możliwości ucieczki. Zatopiona w fotelu przy oknie, oddałam im się całkowicie. Już nie walczyłam. Po prostu byłam, czułam, doświadczałam. 

Wystarczyło jednak, że dojechałam do Warszawy, weszłam do Złotych Tarasów, a mój umysł bombardowany zewsząd ferią kolorowych bodźców, z minuty na minutę, przestawał zagłębiać się we własne wnętrz. Intensywność otaczającego świata, skutecznie wciągała, mamiąc atrakcyjnymi przedmiotami. Piękna torebka czy ciekawy t-shirt, dawały obietnicę spełnienia i zapomnienia. Znów świat stał się prosty i oczywisty, bez nurtujących pytań i prawdziwych emocji.

A Wy co wolicie wybrać, podróż w głąb siebie, czy dawane przez galerie handlowe, złudzenie szczęścia? 


I got on a train. The machine slowly started up. The sight of fields, meadows and forest replaced the big city lights and flashing cars. Falling snow gave them an impressionistic feel. Moving images were mixing with thoughts that were coming faster and faster. Unwanted memories, hidden deep inside the subconsciousness, were coming back. Ignored feelings and abandoned dreams were returning without permission. Just as if I was walking down the archetypical Jung’s stairs to meet my true self. Every moment the feelings were flooding, overlapping and multiplying. Arriving with increased power, they gave me no chance to escape. Sunken in the armchair by the window, I surrendered to them completely. I stopped fighting. I just existed, feeling and experiencing.

But as soon as I got to Warsaw and entered Złote Tarasy shopping centre, my mind stopped delving into its own inside, being bombarded by the blaze of colourful incentives from everywhere. The intensity of surroundings engaged and tempted with attractive objects. A beautiful bag or an interesting T-shirt were giving the promise of fulfillment and oblivion. The world became simple and obvious again, without preoccupying questions and real emotions.

And you, what would you rather choose – a journey inside your soul or a delusion of happiness, created by shopping centres?
27 comments:

 1. Czasami o wiele lepiej jest wybrac podroz w glab siebie, niz dawane przez halerie zludne szczescie....najwiekszy skarb mamy w sobie..i to tam nalezy sukac szczescia , a nie w galeriach handlowych...

  Wybralas ciekawy zestaw do takiego pytania, aczkolwiek wygladasz bardzo ladnie..

  Pozdrawiam serdecznie:)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Masz rację, że szczęścia należy szukać w nas samych.

   Delete
 2. Śliczna ramoneska. A co do szczęścia, każdy inaczej je rozumie... i dobrze :)

  ReplyDelete
 3. Zyjemy w swiecie globalnej konsumpcji, ktora jest niemal wszedzie. Specjalisci od marketingu "programuja" nasze zachowania wypuszczajac na rynek odpowiednie produkty. Stajemy sie bezwolnymi maszynami podazajacymi za kolejnym, nowym trendem. Jedynym sposobem na spojrzenie z dystansu jest wlasnie "ucieczka" w miejsce gdzie obecnosc reklam jest ograniczona badz zwyczajnie nie istnieje. Odlaczajac sie na chwile od globalnych trendow mozemy uzyskac czesto tak potrzebna perspektywe, inny punkt odniesienia. Zwykle ma to rowniez efekt terapeutyczny :).

  ReplyDelete
  Replies
  1. W stu procentach się z Tobą zgadzam, tylko nie zawsze możemy uciec w miejsce wolne od reklam. Nurtuje mnie jak żyć świadomie w dżungli reklam i medialnej manipulacji.

   Delete
  2. Mozna probowac sie udpornic, przy obecnym nasyceniu naszej przestrzeni komercja nie powinno to byc zbyt trudne. Sztuka polega na inteligentnym filtrowaniu tego co dla nas istotne. Mnie sie to do jakiegos stopnia udaje z racji pracy w branzy reklamowej.
   Druga metoda moze byc kontakt z natura, znakomicie odpreza i regeneruje. I nie musi to byc wcale zaszycie sie w lesnej gluszy na tydzien, spacer po parku moze byc rownie efektywny.

   Delete
 4. ohhh przypomniałaś mi o mojej różowej ramonesce <3
  ekstra! czuć wiosnę

  ReplyDelete
 5. cudownie wyglądasz, nie mogę się napatrzeć :)

  ReplyDelete
 6. Fantastyczna spódniczka, rewelacyjny zestaw !

  ReplyDelete
 7. Kapelusz i buty mega!
  Pozdrawiam serdecznie, Mój Blog//KLIK :))

  ReplyDelete
 8. Ale ładna, wiosenna stylizacja <3

  ReplyDelete
 9. Pisałam komentarz prze kilka minut i mi zniknął w końcu... W każdym razie do galerii nie chodze po szczęście jak to sie mówi... Zdecydowanie wole mieć mniej niż więcej. Choć mam za sobą epizod zakupocholizmu i wiem czym to pachnie... Teraz nauczyłam sie ze mniej znaczy więcej i tego sie trzymam:) piękna sesja!

  ReplyDelete
 10. Piękne wiosenne zestawienie, piękna ramoneska;)

  ReplyDelete
 11. Mnie przemyślenia dopadają zwykle jak zgaszę światło i leżę w łóżku. W ciągu dnia świat jest tak absorbujący, że często się skupić :)

  ReplyDelete
 12. Śliczniutko wyglądasz, Mati! :) Cała stylizacja na wielki +, ramoneska skradła moje serce! :) Dużo lepiej Ci w takiej dłuższej grzywce!

  ReplyDelete
 13. nice look!

  www.thefashionprincess.it

  ReplyDelete
 14. Dawno nie widziałam tak genialnego zestawu u Ciebie! Wszystko mi się tutaj podoba!

  ReplyDelete
 15. świetna stylizacja , piękna kurtka !
  http://www.khatstyle.blogspot.com/

  ReplyDelete
 16. Świetna stylizacja. Wiosennie się zrobiło.

  ReplyDelete
 17. Przesłodki zestaw ! :) aż wiosną zawiało :)
  http://www.patinn.eu

  ReplyDelete
 18. you look absolutely beautiful! i love your very feminine and attractive outfit!

  ReplyDelete
 19. I just love that purse. The pictures are amazing. Great outfit.

  xx
  Niziya | www.threefourbeyond.com

  ReplyDelete